SmodCMS

Klub Europejski

 

Opiekun - mgr Jolanta Bartocha

 

Szkolny Klub Europejski jest organizacją, która działa w naszym gimnazjum od początku jego istnienia. Systematycznie pogłębia wiedzę naszych uczniów na temat krajów europejskich poprzez liczne konkursy oraz imprezy szkolne. W ramach Klubu Europejskiego organizowane są wystawy fotografii, konkursy dotyczące wiedzy o Unii Europejskiej.  Uczniowie również przygotowują prezentacje multimedialne, a także biorą udział w prelekcjach organizowanych na terenie Dąbrowy Górniczej.  W każdym półroczu organizowane są happeningi o kraju, który sprawuje prezydenturę w Unii Europejskiej.

Od kilku lat organizujemy również Euroqiz "Europa Kolebką Kultury i Sztuki", który cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Finaliści konkursów otrzymują dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Prowadzi działalność otwartą.

 

       

 

 

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

MAJ 2016

WYCIECZKA ZAGRANICZNA

Chorwacja 09 - 13 maja 2016

 

Tradycją naszej szkoły są coroczne wycieczki zagraniczne. Uważamy, że wiedzę można czerpać z wielu źródeł, jednym z nich są podróże i bezpośrednie  obserwacje kultury innych krajów. W tym roku udaliśmy się na południe Europy - do Chorwacji. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie jaskini Postojnej znajdującej się w Słowenii. Jaskinia zrobiła na nas ogromne wrażenie, zwłaszcza z powodu swoich rozmiarów i bogatej szaty naciekowej. W Chorwacji zwiedziliśmy Zadar, który jest drugim pod względem wielkości miastem Dalmacji oraz  Szybenik z Katedrą Św. Jakuba, która znajduje się na światowej liście UNESCO.  W trzecim dniu podziwialiśmy piękne krajobrazy wokół Jezior Plitwickich.

 

 

W czasie naszego pobytu zawiodła nas pogoda i nie mogliśmy korzystać z uroków chorwackich plaż, mimo to wszystkim dopisywał dobry humor. 

Wycieczkę zorganizowała pani Jolanta Bartocha, a opiekę nad uczestnikami sprawowały panie Magdalena Łacińska -Ogórkiewicz i Ewa Stańko.

 

   

 

 

STYCZEŃ 2016

 

IV Miejski Konkurs: „Atrakcje turystyczne świata. Australia i Oceania”

 

23 marca odbyła się w naszej szkole IV edycja Konkursu Miejskiego zainicjowanego przez nauczyciela geografii z naszego gimnazjum. Każdego roku skupiamy się na poznawaniu jednego kontynentu. Naszą podróż rozpoczęliśmy od Europy, kolejnymi lądami były Afryka i  Azja. Tegoroczne zmagania dotyczyły atrakcji Australii i Oceanii.

Honorowy patronat nad naszym konkursem objął Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Pan Zbigniew Podraza oraz MM Sztygarka. Do konkursu przystąpili uczniowie ze wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Uczestnicy wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza podstawę  programową nauczania geografii na poziomie gimnazjum. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

I miejsce – Julia Jakima (Gimnazjum Nr 4)

II miejsce – Katarzyna Caputa (Gimnazjum Nr 5)

III miejsce – Natalia Ślusarczyk (Zespół Szkół Sportowych)

Wyróżnienie – Maja Machula (Gimnazjum Nr 5)

 

Gratulacje!

 

Po zakończonej części konkursowej uczestnicy konkursu oraz młodzież naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze znanym dąbrowskim podróżnikiem panem Grzegorzem Kuśpielem. Pan Kuśpiel opowiedział o swoich wyprawach do Nowej Gwinei, o poznanych tam ludziach i przeżytych przygodach. Swoje opowieści  ubarwił pokazem slajdów.

 

    

 

Uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście mogli podziwiać zorganizowaną w szkole wystawę poświęconą atrakcjom turystycznym Australii i Oceanii. Wystawa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej młodzieży, która dostarczyła bardzo wiele ciekawych eksponatów ( maskotki kangurów i misiów koala, bumerangi itp.).

 

    

 

Organizator – Jolanta Bartocha dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w konkursie, a nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów.

Wszystkich miłośników podróży i ciekawych świata zapraszamy za rok na podbój obu Ameryk.

 

 

STYCZEŃ 2016

Konkurs Klubu Europejskiego: ATOMIUM.

 

Klub Europejski systematycznie organizuje konkursy na modele najsłynniejszych budowli Europy. Dotychczas budowaliśmy między innymi: Coloseum, Krzywą Wieżę z Pizzy, Wieżę Eiffla, kolumny greckie. W tym semestrze nasza młodzież zmierzyła się z modelem Atomium. Jest to symbol Belgii. Poznajemy ten kraj z powodu planowanej na maj wycieczki zagranicznej do krajów Beneluksu. Do konkursu przystąpiło 10 klas, wszystkie prace spełniały wymogi regulaminowe, były bardzo estetyczne, wiernie oddawały proporcje i wygląd autentycznej budowli. Wszystkie statuetki zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Młodzież naszej szkoły poprzez głosowanie wybrała najciekawsze prace. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 11 stycznia.

 

Wyniki głosowania:

I miejsce – klasa Ic

II miejsce – klasa Ib

III miejsce – klasa IIc i IId

 

     

 

    

 

    

 

     

  

 

 

LISTOPAD 2015

 

WARSZTATY: TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W EUROPIE

 

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Katowicach i w ramach tej współpracy organizowane są warsztaty promujące tematykę europejską.

30 listopada po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę ODM, która przygotowała ciekawą lekcję łączącą tematykę europejską i świąteczną. W zajęciach uczestniczyły klasy Ib i Ic. Uczniowie mieli okazję poznać tradycje świąteczne nie tylko u naszych sąsiadów, ale także w chłodnych regionach Europy Północnej i na terenach gorącego południa. Dowiedzieli się między innymi, skąd pochodzi zwyczaj ozdabiania choinki, skąd przybywa św. Mikołaj, jak nazywa się hiszpański odpowiednik naszej pasterki, jakie potrawy świąteczne spożywają mieszkańcy Europy oraz zdobyli wiele innych, ciekawych informacji. Po części teoretycznej nastąpiła część warsztatowa, uczniowie pracując w grupach przygotowywali prezentacje o tradycjach świątecznych w poszczególnych krajach. W części konkursowej pani prowadząca zadawała pytania i zagadki, a uczniowie odpowiadali. Jak się okazało, wszyscy uczniowie uważnie słuchali i żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Zmaganiom przypatrywał się Syriusz – symbol –maskotka Unii Europejskiej.

 

         

 

Świąteczne spotkanie nie mogło obyć się bez prezentów, wszyscy uczniowie otrzymali kalendarze na rok 2016 oraz pamiątkowe gadżety z logo ośrodka ( piłeczki, notesiki, długopisy itp.) .

Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczyciela geografii pani Jolanty Bartochy.

 

PAŹDZIERNIK 2015

01.10. 2015 r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Jak co roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w nietypowej lekcji astronomii. W specjalnym namiocie pod ogromną kopułą oglądaliśmy pokaz zjawisk i procesów astronomicznych takich, jak: ruchy Ziemi i innych planet, zaćmienie Słońca i Księżyca, start rakiety, gwiazdozbiory itp. Lekcja odbyła się z inicjatywy nauczyciela geografii –Pani Jolanty Bartochy. Wszyscy uczniowie zainteresowani astronomią będą mogli wziąć udział w corocznym, Szkolnym Konkursie Astronomicznym, który odbędzie się 10 grudnia w naszej szkole.

 

 

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 

MAJ 2015

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ FUNDACJI "USKRZYDLIJ DZIECIAKI"

 

28 maja 2015 gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Fundacji „Uskrzydlij dzieciaki", panią Iwonę Nawrot. Pani Iwona zaprezentowała film ze swojej podróży do Burkina Faso –biednego kraju afrykańskiego. Film opowiadał o warunkach życia w małej wiosce, o problemach z jakimi borykają się jej mieszkańcy. Szczególnie poruszająca była historia bezdomnych dzieci, które same muszą troszczyć się o potrzeby całej rodziny. Poznaliśmy warunki, w jakich dzieci mieszkają i w jakich się uczą. W trakcie spotkania Pani Iwona zaprezentowała odzież tkaną przez afrykańskie kobiety, przedmioty codziennego użytku, naczynia na wodę oraz afrykańskie ozdoby. Uczniowie mogli przymierzać tradycyjne stroje ludowe. Na zakończenie spotkania zorganizowaliśmy kiermasz wyrobów ludowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na szczytny cel jakim jest budowa szkoły, zakup przyborów szkolnych oraz budowa studni z wodą zdatną do picia.

 

   

 

WYCIECZKA DO DANII

Dnia 11.05.2015 r. o godz. 18:00 wyjechaliśmy na wycieczkę do Danii w ramach szkolnego programu "Poznajemy stolice Europy". Wybrało się na nią 30 osób z naszej szkoły. Opiekę nad naszą grupą sprawowały: pani Bartocha, pani Łacińska-Ogórkiewicz oraz pani Archman-Orczykowska.

     Po zapakowaniu bagaży do autokaru mogliśmy ruszyć. Całonocna podróż zajęła nam 16 godzin. Do Danii dostaliśmy się promem, który wypływał z niemieckiej miejscowości Rostock. 

     Z samego rana zaczęliśmy zwiedzać Kopenhagę. Mieliśmy możliwość zobaczenia symbolu Danii - kopenhaskiej syrenki oraz fontanny Gefionspringvandet. Widzieliśmy również zmianę warty przed Amalienborg - rezydencją duńskiej rodziny królewskiej. Wstąpiliśmy także do Kościoła Fryderyka, zwanego też Kościołem Marmurowym, który został zaprojektowany na cześć 300-lecia panowania dynastii Oldenburgów. Po tak spędzonym dniu pojechaliśmy do hotelu, w którym wypakowaliśmy walizki i ci z nas, którzy mieli jeszcze siłę, poszli na wieczorny spacer po mieście. 

 

        

 

 Drugiego dnia powróciliśmy do Kopenhagi, by obejrzeć jej ratusz od wewnątrz. Później udaliśmy się do Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde. Mieliśmy możliwość przebrania się w stroje Normanów i zobaczenia ich łodzi od środka. Następnie czekała nas podróż przez most nad Wielkim Bełtem, łączącym wyspy Zelandię i Fionię. Naszym celem była ponad 1000-letnia miejscowość Odense. Widzieliśmy katedrę św. Kanuta, dom H. Ch. Andersena oraz jego pomnik. Po wyczerpującym dniu wróciliśmy do hotelu.

     Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Legolandzie w Billund. Skorzystaliśmy z większości atrakcji, które oferował park rozrywki, były to m.in. rollercoaster, zjeżdżalnia wodna, nawiedzony dom i oceanarium.

     Uważam, że wycieczkę można zaliczyć do udanych. Widzieliśmy ciekawe miejsca w Danii i świetnie się bawiliśmy. Chętnie wybiorę się na przyszłoroczny wyjazd. 

 

MARZEC 2015

 

III Miejski Konkurs:” Atrakcje turystyczne świata. Azja”

 

31 marca odbyła się w naszej szkole trzecia edycja Miejskiego Konkursu pt. „ Atrakcje turystyczne świata. Azja”. Ideą konkursu są wirtualne podróże po świecie. Każda edycja poświęcona jest innemu kontynentowi, w ubiegłych latach zwiedziliśmy Europę i Afrykę, a  tegoroczne zmagania dotyczyły niezwykle barwnej i różnorodnej Azji. Do konkursu przystąpiła młodzież z większości dąbrowskich gimnazjów. Rywalizacja była zacięta, uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, znacznie wykraczającą poza program nauczania geografii. Z okazji konkursu zorganizowano dla naszych gości ciekawą wystawę ukazującą dorobek kulturowy Azji. Na wystawie znalazło się wiele eksponatów takich, jak: kolorowe kimona, chińskie lampiony, naczynia do herbaty i sushi, wyroby origami, laka, bonsai, ikebany, ozdobne  pałeczki i wiele innych. Zorganizowanie wystawy możliwe było dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły. Dla gości przygotowaliśmy także poczęstunek w klimacie azjatyckim, między innymi sushi i zieloną herbatę. Wszyscy spędziliśmy czas  miło i pożytecznie.

          

 

Wszystkich, którzy połknęli podróżniczego bakcyla zapraszamy za rok. Celem naszej wyprawy będzie

AUSTRALIA I OCEANIA.

 

Wyniki III Edycji:

 

I miejsce – Oskar Jakubiak - Gimnazjum Nr 4    

II miejsce – Paulina Armatys -  Gimnazjum Nr 4

III miejsce – Piotr Kowalczyk - Gimnazjum Nr 3

 

 

Gratulacje!!

 

Organizator -Jolanta Bartocha dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w konkursie,

a nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów.

 

 

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską

 

24 marca uczniowie klasy III A wraz z wychowawcą uczestniczyli w spotkaniu z panią Elżbietą Dzikowską. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu Nauki. Pani Dzikowska opowiadała o wspaniałej pasji, jaką dzieliła ze swoim mężem Tony Halikiem. Wspominała niezwykłe podróże do najdalszych zakątków kuli ziemskiej, prezentowała slajdy i opowiadała o swoich najnowszych książkach. Znana i szanowana podróżniczka, wraz z mężem prowadziła m.in. program telewizyjny "Pieprz i wanilia"  oraz publikowała artykuły i relacje z podróży w czasopiśmie "Kontynenty".

 

 

 

LUTY 2015

 

I Miejski Konkurs Interdyscyplinarny z Zakresu Nauk Przyrodniczych

 

26 lutego w ZSO nr 2  odbył się I Miejski Konkurs Interdyscyplinarny z Zakresu Nauk Przyrodniczych. Naszą szkołę reprezentował dwuosobowy zespół uczniów w składzie Wiktor Jochymczyk i Piotr Cieślik Zawodnicy pracowali zespołowo, rozwiązując zadania z 4 przedmiotów przyrodniczych: geografii, biologii, fizyki i chemii. Po pierwszym etapie wyłoniono 3 drużyny, które przystąpiły do części praktycznej polegającej na wykonaniu kilku doświadczeń. Nasi uczniowie zajęli 3 miejsce w Dąbrowie Górniczej.

 

      

 

 

PAŹDZIERNIK 2014

 

 

Lekcja astronomii: "W stronę gwiazd"

 

27 października 2014 gościliśmy w naszej szkole Objazdowe Planetarium Quasar z Olkusza. Klasy pierwsze uczestniczyły w niecodziennej lekcji astronomii. Uczniowie, leżąc wygodnie na materacach, spoglądali w gwiazdy. Prowadząca w bardzo ciekawy sposób opowiadała o skomplikowanych zjawiskach astronomicznych, ruchach Ziemi i całym Wszechświecie. 

 

    

 

Warsztaty: "ETAPY INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ"

 

23 października z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Regionalnego Centrum Debaty Międzynarodowej pana Pawła Ożoga. Zajęcia obejmowały tematykę dotyczącą etapów integracji Europy. Prowadzący zapoznawał młodzież z tematyką proeuropejską poprzez konkursy, zagadki i quizy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, dla najaktywniejszych przewidziano nagrody w postaci gadżetów z logo RCDM. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: IIIa, IIIb, Ia oraz Ic.

 

 

       

    

 

Sesja Młodzieżowa: Zachowaj drzewa wokół siebie”.

 

13. października 2014 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta Sesja Młodzieżowa z okazji Święta Drzewa pn. „Zachowaj drzewa wokół siebie”.

W obchodach uczestniczyli licznie zgromadzeni uczniowie dąbrowskich szkół gimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami, władze Miasta, pracownicy Wydziału Ekologii i Rolnictwa Urzędu Miasta oraz przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie i Nadleśnictwa Siewierz. Naszą szkołę reprezentowała klasa IIIa pod opieką nauczyciela geografii pani Jolanty Bartochy. Program spotkania obejmował wykłady i konkursy poświęcone drzewom, ich rodzajom i ochronie. W jednym z konkursów, nasza uczennica Anna Kozłowska zdobyła wyróżnienie i nagrodę. Gratulacje!

 

 

 

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 

CZERWIEC 2014

 

Maskotki naszych kolegów z Europy.

W czerwcu z okazji Dnia Dziecka Klub Europejski zorganizował wystawę maskotek połączoną z mini konkursem. Na wystawie znalazło się 25 maskotek, między innymi: matrioszki, Św. Mikołaj, smok wawelski, krówki milki, czeski krecik itp. Na honorowym miejscu prezentował się Syriusz – jeden z symboli Europy.

 

      

 

 Zadanie polegało na dopasowaniu maskotki do kraju np.: Pipi – Szwecja. W konkursie wzięło udział 28 osób, ale tylko 13 udzieliło prawidłowej odpowiedzi. Spośród  uczestników wylosowano Natalię Bartnik, która otrzymała drobny upominek. 

 

            

 

Maj 2014 

 

Dzień Europejski w naszej szkole

 

31.05.2014 odbył się Dzień Europejski. Scenariusz imprezy opracowali uczniowie pracujący w ramach projektu edukacyjnego oraz uczniowie zaangażowani w pacę Klubu Europejskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od omówienia ważnej rocznicy:  10 lat Polski  w Unii Europejskiej. Uczennice klasy II a przypominały o  głównych założeniach UE,  o symbolach Unii oraz przedstawiły w skrócie drogę Polski do UE. Dokonano podsumowania tego okresu z perspektywy mieszkańców Dąbrowy Górniczej, województwa śląskiego i kraju.

Kolejnym punktem programu była krótka podróż po krajach Europy w formie quizu, który poprowadziły uczennice klasy Ic.

Następnie uczestnicy projektu edukacyjnego: "Dzień Europejski w naszej szkole" opisali etapy jego realizacji.

Wszystkie działania i konkursy skupione były wokół państwa sprawującego obecnie prezydencję, czyli Grecji. Zorganizowano 5 konkursów mających na celu bliższe poznanie tego kraju:

•      Motywy greckie w dekoracjach świątecznych

•      Kolumna grecka

•      Butelka na oliwę

•      Przewodnik po Grecji. Wydanie albumowe

•      Prezentacja multimedialna. Grecja.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursów zostały zaprezentowane na wystawie. W trakcie Dnia Europejskiego ogłoszono zwycięzców we wszystkich kategoriach.

W trakcie imprezy przedstawiono również krótką migawkę z wycieczki do Londynu.

Na zakończenie Dnia Europejskiego odbył się poczęstunek składający się z greckich przysmaków: oliwek i sera feta. Produkty zakupiono ze środków uzyskanych ze sprzedaży puszek aluminiowych.

Ostatnim punktem programu było zaprezentowanie tańca greckiego - syrtaki.

 

Warsztaty- 10 lat Polski w Unii Europejskiej

 

Z okazji 10 rocznicy polskiego członkostwa w UE we wszystkich klasach na lekcjach geografii odbyły się zajęcia warsztatowe . Uczniowie wspólnie wykonywali plakat pt:

 

Klasy trzecie :    10 lat później. Polska w UE

Klasy drugie:     10 lat później. Województwo śląskie w UE

Klasy pierwsze: 10 lat później. Dąbrowa Górnicza w UE

 

Najciekawsze prace wykonały klasy: IIId, IIb i Ic:

 

            

 

Po zakończeniu konkursu wszystkie prace zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym: 

 

 

 

KWIECIEŃ 2014

 

NIEZWYKŁA LEKCJA ASTRONOMII

 

W naszej szkole odbyła się bardzo ciekawa lekcja astronomii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Lekcję poprowadziła pani Elwira Kuś reprezentująca firmę Quasar. Na sali gimnastycznej rozłożono mini planetarium. Pod ogromną, czarną kopułą przygotowane były materace, na których uczniowie w pozycji leżącej  obserwowali niebo. Treść lekcji obejmowała  historię Wszechświata, ruchy Ziemi, budowę Układu Słonecznego, gwiazdozbiory. Prowadząca  opowiadała o znakach zodiaku, wplatając w swą wypowiedź ciekawostki z mitologii. Dzięki prezentacjom uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące we Wszechświecie, ruchy gwiazd i ich wielkość. Cisza świadczyła o dużym zainteresowaniu uczniów trudną, lecz interesującą tematyką. Lekcja odbyła się z inicjatywy nauczyciela geografii pani Jolanty Bartochy.

 

    

    

  

 

MARZEC 2014

 

W bieżącym półroczu prezydencję sprawuje Grecja. W związku z tym cyklicznie odbywają się konkursy przybliżające kulturę i tradycje tego kraju. Tym razem były to konkursy pod hasłem:

1.     Kolumna grecka

2.     Butelka na oliwę.

 

Każda klasa miała za zadanie oddać jedną pracę w każdym konkursie. Zgłoszono 6 kolumn i 12 butelek. Prawie wszystkie klasy przystąpiły do konkursów. Oddane prace cechowała duża znajomość tematu, staranność wykonania i pomysłowość. 

Wyniki konkursów:

Kolumna grecka

I miejsce - klasa IIa

II miejsce - klasa IIIb

III miejsce - klasa Ib

Butelka na oliwę

I miejsce  - klasa IIId

II miejsce  - klasa Ia

III miejsce  - klasa IIb

 

Gratulacje dla zwycięzców i wyrazy uznania dla wszystkich wykonawców. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w czasie Dnia Europejskiego.

 

   

 

   

 

 

II Miejski Konkurs: „Atrakcje turystyczne świata. Afryka”

 

Świat staje się coraz mniejszy dzięki likwidowaniu granic oraz dzięki nowoczesnym środkom transportu. Podróże dalekie i bliskie przestają być dla nas tylko marzeniami, wielu z nas coraz częściej odbywa egzotyczne wyprawy. Warto się do nich przygotować. Może warto zacząć od udziału w konkursie?

25 marca 2014 r. naszej szkole odbyła się II edycja Konkursu Miejskiego „Atrakcje turystyczne świata. Afryka”. Zorganizowała go pani Jolanta Bartocha w ramach współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz doradcą metodycznym. Do konkursu przystąpiło 19 uczestników z dąbrowskich gimnazjów. Konkurs polegał na rozpoznaniu 10 atrakcji afrykańskich zaprezentowanych na slajdach oraz na rozwiązaniu testu z wiedzy o Afryce. Poziom konkursu wykazał, podobnie jak w ubiegłym roku, dobre przygotowanie uczestników oraz wiedzę wykraczającą poza program nauczania. Nagrody dla zwycięzców ufundowała pani dyrektor Gimnazjum Nr 1 oraz nauczyciel geografii.

 

Wyniki konkursu:

I miejsce – Adrian Bajek z Gimnazjum Nr 5

II miejsce – Paulina Armatys z Gimnazjum Nr 4

III miejsce – Radosław Krawczyk z  Gimnazjum Nr 4

Wyróżnienie – Szymon Porębski z  Gimnazjum Nr 5

Wyróżnienie- Hanna Bednarczyk z  Gimnazjum Nr 4

 

        

 

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy w przyszłości wielu ciekawych podróży do Afryki.

Wszystkich chętnych zapraszamy za rok. Celem naszej wyprawy będzie Azja.

  

 

V szkolna wycieczka zagraniczna- LONDYN (17 – 22 marca 2014)

 

W ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego odwiedzamy stolice Europy. Byliśmy już dwa razy w Paryżu, w Rzymie, San Marino, Amsterdamie. W tym roku, w dniach od 17 do 22 marca, odbyliśmy podróż do Londynu. Nasza grupa liczyła 13 uczestników. Wyruszyliśmy w poniedziałek rano i następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie. Mieliśmy okazję oglądać eksponaty w 3 londyńskich muzeach: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskim, Muzeum Nauki. Zwiedzając National Gallery, mogliśmy podziwiać prace najwybitniejszych malarzy. W trakcie spacerów po mieście mogliśmy z bliska zobaczyć charakterystyczne obiekty: czarne taksówki, budki telefoniczne, skrzynki pocztowe.

 

   

 

Wszyscy byliśmy zachwyceni londyńską architekturą, zwłaszcza wieżą zegarową (Big Ben) oraz mostem londyńskim. Całe miasto mogliśmy zobaczyć z góry w trakcie zwiedzania katedry św. Pawła, a także podczas pobytu w kapsule London Eye. Mieliśmy okazję zobaczyć również zmianę warty pod Pałacem Buckingham. Duże wrażenie zrobiło na nas Tower, gdzie zobaczyliśmy miejsce straceń, cele więzienne oraz klejnoty koronacyjne. W okolicy Tower Brigde zrobiliśmy sobie pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Dużo czasu spędziliśmy w muzeum M&M-sów. Dużą atrakcją dla wszystkich okazała się wizyta w muzeum Madame Tussaud. Wszyscy robiliśmy sobie zdjęcia z figurami osób, które są dla nas autorytetami albo idolami. Wśród pamiątek z wycieczki przeważały puszki z herbatą, breloczki, koszulki z brytyjskimi nadrukami. Najwspanialszą pamiątką są zdjęcia i niezapomniane wrażenia. Wycieczkę zorganizowała pani Jolanta Bartocha. Opiekę nad uczniami sprawowały: pani J. Bartocha oraz pani M.Kloczkowska.

 

       

 

 

GRUDZIEŃ 2013

Konkurs : Motywy greckie w ozdobach świątecznych

 

Dobiega końca prezydencja Litwy w Unii Europejskiej, czas przygotować się do przewodnictwa greckiego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs na bombkę choinkową. Zgłoszono 24 prace, wszystkie były wykonane bardzo starannie i zawierały elementy i symbole greckie. Wystawa prac została zorganizowana w pokoju nauczycielskim i to właśnie nauczyciele wybrali najładniejsze eksponaty.

 

I miejsce przyznano Monice Kosmali (za artyzm)

II miejsce zajęła Paulina Kozon ( za mnogość symboli greckich)

III miejsce zajęła Magdalena Kapkowska ( za precyzję)

 

    

        

 

GRUDZIEŃ 2013

Szkolny Konkurs Wiedzy Astronomicznej

 

11 grudnia 2013 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Astronomicznej.

Wyniki:

I miejsce:  - Jędrzej Piaskowski (II B), Wiktor Jochymczyk (I C)

II miejsce – Anna Bargieł (I C)

III miejsce - Piotr Cieślik (I C)

Dwóch uczniów, którzy osiągnęli najlepszy wynik, będzie reprezentowało naszą szkołę

X Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Astronomicznej.

Tematyka konkursu obejmowała:

 

 1. Teorie budowy wszechświata
 2. Historię badań kosmosu
 3. Planety układu słonecznego
 4. Kształt i wymiary Ziemi
 5. Ruch wirowy Ziemi i jego następstwa
 6. Ruch obiegowy Ziemi i jego następstwa

 

Konkurs przeprowadziła nauczyciel geografii, pani Jolanta Bartocha.

 

LISTOPAD 2013 

Warsztaty „Stosunki polsko – litewskie”

 
19 listopada 2013 r.  z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Regionalnego Centrum Debaty Międzynarodowej pana Pawła Serugę, który przeprowadził zajęcia warsztatowe z klasami I A i II A. Tematyka zajęć poświęcona była Litwie. Były to zajęcia interdyscyplinarne, łączyły w sobie umiejętności matematyczne i wiedzę geograficzną. Uczniowie rozwiązywali proste zadania rachunkowe, których wyniki pozwalały na rozwiązanie krzyżówki o Litwie. Najszybsze drużyny otrzymały drobne upominki z logo instytucji oraz z symbolami Unii Europejskiej.
 
   
 
   
 
 
 

Listopad 2013

Konkurs na ulotkę „Litwa”

 
Kontynuując tematykę litewską  zorganizowano konkurs na mini ulotkę o Litwie. Zgłoszono 28 prac. Wszystkie spełniały kryteria regulaminu.
I miejsce zajęła Weronika Domańska z klasy II B,
II miejsce Zuzanna Dadziak z klasy III A,
III miejsce Julia Warmuz z klasy II B.
Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatnie oraz piątki z geografii za udział w konkursie. Autorki najlepszych prac  otrzymały oceny celujące. Wszystkie prace wystawione są w pracowni geograficznej.
Gratulacje! 

 

Październik 2013

Konkurs na plakat „Litwa”

 
Dobiega końca Prezydencja Litwy. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się szereg konkursów i zajęć poświęconych tej tematyce. W październiku uczniowie klas trzecich pracowali w formie warsztatowej. Uczestnicy wszystkich grup wykonywali plakaty przybliżające nam tematykę litewską. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Uczniowie klas pierwszych ocenili plakaty przyznając pierwsze miejsce zespołowi z klasy III D w składzie: Alicja Mikołajek, Patryk Suski, Patryk Witczak, Artur Cyprys . Drugie miejsce zajęła praca wykonana przez grupę uczniów z klasy III A: Zuzannę Dadziak, Patryka Prychodko, Aleksandrę Smaczyńską. Adama Gurawskiego.
 

   

 

 

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

 

 

Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej 

 

10 czerwca 2013 r. w ramach realizacji Miejskiego Projektu Edukacyjnego „Edukacja globalna – nieustające wyzwanie czy tracona szansa” uczniowie klasy Ia – Sebastian Baniak oraz Szymon Piątkowski pod opieką pani Jolanty Bartochy uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do Parku Edukacj Globalnej "Wioski świata". Obiekt znajduje się w okolicach Krakowa i jest prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU. Na dużej, otwartej przestrzeni zgromadzono mnóstwo eksponatów przywiezionych z całego świata. Zobaczyliśmy, jak żyją ludzie w różnych krajach - mogliśmy wejść do igloo, do mongolskiej jurty, do typowego pomieszczenia z amerykańskich slumsów oraz do wigwamu.

 

      

    

 

Po parku oprowadziła nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała i przeprowadzała ciekawe konkursy np. budowanie igloo na czas. Po obejrzeniu wszystkich typów „domów” przystąpiliśmy do części konkursowej. Byliśmy podzieleni na grupy, każda szkoła miała za zadanie przedstawić gry i zabawy, w które bawią się dzieci w różnych częściach świata. Nasza drużyna wylosowała Niemcy. Przygotowaliśmy kilka informacji o niemieckim futbolu, zaprezentowaliśmy stroje niemieckiej reprezentacji. Zajęliśmy w tej konkurencji 2 miejsce.

 

           

 

       

Wycieczka była przedostatnim punktem realizacji projektu. Podsumowanie projektu odbędzie się 18 czerwca w Urzędzie Miejskim. 

 

 

Gra miejska

27 maja 2013 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Jolanty Bartochy uczestniczyli w Grze Miejskiej pod hasłem: „Poskramiacze globalnych zagrożeń”. Gra odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Edukacja globalna”. Do rywalizacji przystąpiła drużyna w składzie: Anna Kozłowska, Sebastian Baniak, Szymon Piątkowski.

   

Drużyny z większości dąbrowskich szkół zebrały się na boisku SP Nr 10. Po powitaniu przez organizatorów wszystkie zespoły ruszyły na trasę po mieście. Odwiedziliśmy 7 stanowisk: Poczta, Biblioteka Miejska, WSB, Centrum Handlowe Pogoria, Dom Handlowy Centrum, Pomnik Bobra. Jednym z punktów było nasze gimnazjum. Na wszystkich posterunkach wykonywaliśmy zadania i zdobywaliśmy punkty. Wszystkie konkurencje miały związek z tematyką projektu czyli z globalizacją. Zdobyliśmy 20 punktów na 25 możliwych do zdobycia. Dalszy ciąg rywalizacji odbędzie się w czasie wycieczki, na którą udają się wszyscy uczestnicy projektu. Wyjeżdżamy 10 czerwca. Na stronie internetowej szkoły przedstawimy relację z wycieczki.   

  

 

   

 

 

 

Dzień Europejski

20 maja 2013 r. odbył się Dzień Europejski. Był on efektem pracy Klubu Europejskiego oraz uczestników Projektu Edukacyjnego. Impreza został przygotowana przez opiekuna Klubu Europejskiego, panią Jolantę Bartochę.
Zgodnie z wieloletnią tradycją Dzień Europejski miał charakter turnieju wiedzy o Europie. W turnieju zmagały się drużyny klas Ic, IIa, IIIa, IIIc, IIId. które zakwalifikowały się do finału w wyniku wcześniej przeprowadzonych eliminacji. Zawodnicy rozpoznawali obiekty turystyczne, elementy strojów ludowych, odpowiadali na pytania dotyczące historii integracji Europy.
I miejsce zajęła klasa IIId
II miejsce klasa IIa
III miejsce klasa IIIa
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki pozyskane dzięki współpracy Szkolnego Klubu Europejskiego z Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach.
 
   
 
   
 
  
 
W ramach Dnia Europejskiego nauczyciele języka angielskiego: pani Justyna Pieszczek oraz pan Jeremi Białas zorganizowali mini ambasadę Irlandii. W trakcje Dnia Europejskiego odbyła się degustacja sera irlandzkiego. Na zakończenie została podsumowana i oceniona całoroczna działalność Klubu Europejskiego. 
 
 

Szkolne warsztaty:  „Moje nazwisko na mapie świata”

20 maja 2013 r. w naszej szkole z inicjatywy nauczyciela geografii, pani Jolanty Bartochy odbyły się warsztaty pt: Moje nazwisko na mapie świata. W warsztatach uczestniczyli przede wszystkim uczniowie, których imię lub nazwisko brzmi tak jak nazwa znanego obiektu geograficznego, np. Karolina, Wiktoria, Aleksandra, Kuba, Mazur itp. Uczniowie przygotowali kilka ciekawych informacji o „swoim obiekcie” oraz zlokalizowali go na mapie.

    

   

Najważniejszą część spotkania stanowiło wystąpienie Aleksandry Strzeleckiej, której nazwisko kojarzy się postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego, wielkiego polskiego podróżnika i odkrywcy. Ola opowiedziała o swoim pra pra pra dziadku. Przedstawiła życiorys oraz dokonania pana Strzeleckiego. Zlokalizowała na mapie trasy podróży dziadka i odkryte przez niego tereny, bogactwa i obiekty geograficzne. Najsłynniejszym dokonaniem Edmunda Strzeleckiego było odkrycie najwyższego szczytu Australii . Wszyscy zebrani słuchali z zapartym tchem. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów wykonali pamiątkową antyramę, która została powieszona w pracowni geograficznej. 

   

 

Konkurs wiedzy o Irlandii

25 marca 2013r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Irlandii. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje klas: Ib, Ic, IIa, IIc, IId, IIIa, IIIc i IIId. Uczniowie pracowali zespołowo, ich zadaniem było rozwiązać test z wiedzy o kraju. Pytania dotyczyły różnych dziedzin, takich jak: geografia, historia, sztuka, tradycje i zabytki. Największą ilość punktów zdobyły: IIId, IIIa, IIa, Ic, IIIc. Zwycięskie drużyny zmierzą się w II etapie, który zostanie rozstrzygnięty w czasie Dnia Europejskiego w maju.

Gratulacje i powodzenia w dalszych zmaganiach!

 

KONKURS PLASTYCZNY - IRLANDIA

W bieżącym półroczu prezydencję w UE sprawuje Irlandia. Aby przybliżyć ten kraj wszystkim uczniom, zorganizowano konkurs międzyklasowy. Każda klasa miała za zadanie wykonać plakat prezentujący walory Irlandii. Wszyscy wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze. Wystawa plakatów i wybór najładniejszego z nich (poprzez głosowanie młodzieży) odbyły się 10 kwietnia.

Wyniki konkursu:

I miejsce - IId

II miejsce - IIa

III miejsce - Ib

Zwyciezcom serdecznie gratulujemy!

 

           

 

     

 

 

I Miejski Konkurs „ Atrakcje turystyczne świata. Europa”

 

Żyjemy w czasach, kiedy zacierają się granicę państwowe, możemy podróżować i zwiedzać świat. Z inicjatywy nauczyciela geografii - pani Jolanty Bartochy oraz doradcy metodycznego - pani Mirosławy Molendy dnia 9 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole I Miejski Konkurs „Atrakcje turystyczne świata. Europa”

Do konkursu przystąpiło 19 uczestników z większości dąbrowskich gimnazjów. Zadania konkursowe obejmowały między innymi rozpoznawanie obiektów turystycznych na podstawie zdjęć i opisów. Uczniowie wykazali się znajomością dorobku kulturowego Europy i Polski. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, mimo że tematyka wykraczała poza materiał programowy z geografii.

 

Oto trzech zwycięzców:

I miejsce Michał Laskowski   ( Gimnazjum Nr 4)

II miejsce Patryk Prychodko ( Gimnazjum Nr 1)

III miejsce Jakub Kozłowski   ( Gimnazjum Nr 1)

Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy!       

Najlepsi uczniowie otrzymali piękne wydania albumowe o tematyce podróżniczej, które ufundował Urząd Miejski. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. Wszyscy uczestnicy na pamiątkę spotkania otrzymali gadżety CIE. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, opiekunom oraz sponsorom, mają również nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu i już dziś zapraszają do udziału w nim w przyszłym roku szkolnym. 

        

 

 

KONKURS „To i owo o Holandii”

Po powrocie z wycieczki do Amsterdamu wszyscy uczestnicy wyprawy przystąpili do konkursu sprawdzającego wiedzę o tym kraju. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu oraz na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. W konkursie wzięło udział 10 osób. Najlepszy wynik osiągnęła Weronika Domańska . Nagrodą dla zwyciężczyni były saboty – typowa pamiątka z Holandii.

Gratulujemy!!

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Jolanta Bartocha.

 

SPOTKANIE Z PREZESEM FUNDACJI "DODAJ DZIECIOM SKRZYDEŁ"

18 marca 2013 r. z inicjatywy Klubu Europejskiego oraz w ramach Projektu Edukacyjnego „Globalna Edukacja” odbyło się spotkanie z Panią Iwoną Nawrot, prezesem Fundacji „Dodaj dzieciom skrzydeł”. Na spotkaniu Pani Prezes opowiadała o swojej działalności i pomocy biednym rejonom Afryki. 

   

W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas pierwszych.
W szkole odbył się również:
- kiermasz wyrobów ludowych ludności afrykańskiej – biżuteria, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, pamiątki,
- kiermasz wyrobów i ozdób świątecznych.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przedmiotów zasiliły fundację a tym samym dzieci afrykańskie.
Osoby zainteresowane wspieraniem fundacji odsyłamy pod adres www.dodajdzieciomskrzydel.pl
Spotkanie zorganizowała pani Jolanta Bartocha.
 
  
 
 
 

WYCIECZKA DO AMSTERDAMU 11-15.03.2013

W inicjatywy opiekuna Szkolnego Klubu Europejskiego, pani Jolanty Bartochy w naszej szkole realizowany jest program: „Poznajemy stolice Europy”. W tym roku zwiedziliśmy Amsterdam - stolicę Holandii, miasto 7000 zabytków. Zanim dojechaliśmy do miasta z okien autokaru zobaczyliśmy najsłynniejszy symbol tego kraju – wiatraki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Placu Dam gdzie mieści się Pałac Królewski. Odwiedziliśmy między innymi szlifiernię diamentów, targ kwiatowy, Starówkę. W największym muzeum Holandii Rijksmuzeum obejrzeliśmy dzieła najsłynniejszego malarza Rembrandta, najbardziej zachwycił  nas obraz „Straż nocna”. Najbardziej zabytkową część miasta oglądaliśmy w trakcie rejsu tramwajem wodnym po głównej arterii wodnej miasta.

      

W kolejnym dniu wycieczki udaliśmy się do Madurodam czyli do interaktywnego parku rozrywki, wszystkie najważniejsze obiekty Holandii są tam przedstawione w miniaturze. Odwiedziliśmy również małe lecz bardzo urokliwe miasteczko – Delft, słynące między innymi z charakterystycznej porcelany zdobionej kobaltem. W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy gospodarstwo, w którym wyrabia się tradycyjnymi metodami ser Gouda oraz drewniane saboty. Wszędzie spotykaliśmy życzliwych Holendrów. We wszystkich zwiedzanych miastach spotykaliśmy ludzi wielu kultur co potwierdza opinie, że Holandia to kraj otwarty na różnorodność.  Amsterdam często nazywany jest Wenecją Północy, teraz już wiemy dlaczego.Opiekę nad młodzieżą sprawowały pani Jolanta Bartocha oraz pani Małgorzata Kloczkowska.

   

 
 

PYTANIE NA DZIŚ. IRLANDIA

W marcu Klub Europejski skupił swoją działalność wokół Irlandii. Na tablicy informacyjnej dwa razy w tygodniu pojawiają się pytania dotyczące geografii, kultury, zwyczajów i tradycji irlandzkich. Uczniowie, którzy znają odpowiedzi naposzczególne pytania mogą je zapisywać w wyznaczonych miejscach. Uczeń, który udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi zostanie nagrodzony. Kto pierwszy ten lepszy. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

 
 

EUROPA ŚWIĘTUJE BOŻE NARODZENIE

W grudniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Klub Europejski zorganizował konkurs wprowadzający nas w świąteczny nastrój. Na tablicy pojawiały się pytania, które łączyły wiedzę geograficzną z tematyką świąteczną np.

 

 • Z jakiego kraju (regionu) przybywa św. Mikołaj?
 • W jakim kraju znajduje się Betlejem?
 • Z jakiego przywędrował do nas zwyczaj ubierania choinki?
 • Na jakim kontynencie leży Izrael?
 • Z którego kierunku świata przybyli Trzej Królowie?
 • Kto przynosi prezenty świąteczne w Rosji?                                         

Liczyła się wiedza i refleks.

 

 

 

LEKCJA GEOGRAFII PO ANGIELSKU

W ramach projektu Comenius odbyła się lekcja: Geografia Polski po angielsku.

Uczniowie klasy Ib i IIIa pod kierunkiem nauczyciela geografii, pani Jolanty Bartochy przygotowali dla angielskich gości krótką wirtualną podróż po Polsce.

W trakcie spotkania młodzież podzielona na grupy zaprezentowała efekty swojej pracy.

Pierwszy zespół  przedstawił położenie geograficzne Polski.

Grupa druga  pokazała prezentację multimedialną pt: „Warszawa –historia i nowoczesność.

Trzecia drużyna  zareklamowała polskie produkty.

Zespół  czwarty  przedstawił walory turystyczne Polski.

Efektem pracy zespołu były przewodniki turystyczne i prezentacja multimedialna pt: Obiekty UNESCO w Polsce.

Hołdując polskiej gościnności młodzież przygotowała poczęstunek. Goście mieli okazję skosztować typowych polskich specjałów takich jak: ptasie mleczko, sok jabłkowy, oscypek, jabłka z polskich sadów. Po poczęstunku wszyscy oglądali wystawę, na której wyeksponowane były prace uczniów, kolekcja bursztynów, charakterystyczne polskie produkty.

 

      

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali drobne upominki, w postaci pamiątek z różnych zakątków Polski ( sól z Wieliczki, buteleczki z bursztynem, figurki przedstawiające smoka wawelskiego, żubra itp.) Uczniowie naszej szkoły prezentowali przygotowane materiały w języku angielskim co spotkało się z dużym uznaniem naszych gości. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie rozmawiali ze sobą, wykonywali dużo pamiątkowych zdjęć.

 

      

 

 

KONKURS/WYSTAWA: PAMIĄTKA Z WAKACJI

Klub Europejski tradycyjnie jak co roku rozpoczął swoją działalność od wspomnień z wakacji.

Uczniowie przez cały wrzesień przynosili różne pamiątki, przedmioty przywiezione z wakacyjnych wojaży.

Wszystkie eksponaty zostały zaprezentowane na wystawie w dniach 16-23 października 2012 r.

Młodzież poprzez głosowanie wybrała najciekawszą pamiątkę.

Najwięcej głosów zdobyły: magnes na lodówkę FLORENCJA (właścicielka Adrianna Wątor), SKRZYNKA POCZTOWA Z LONDYNU (właścicielka Oliwia Purchała).

Nagrodą za zwycięstwo były wizytówki na walizkę.

 

    

 

WARSZTATY ABC UNI EUROPEJSKIEJ

Z inicjatywy opiekuna Klubu Europejskiego Pani Jolanty Bartochy 15 pażdziernika 2012 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pod hasłem: „ABC Unii Europejskiej”.

Zajęcia prowadziła Pani Sylwia Kempa – przedstawicielka Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach.

W zajęciach uczestniczyły klasy: I b, II d, III a.

W ramach warsztatów młodzież poznawała tematykę w zakresie:

- Historia integracji Europy,

- Instytucje Unii Europejskiej,

- Państwa członkowskie.

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz mini konkursów.

Najaktywniejsi uczniowie otrzymali drobne gadżety związane z Unią Europejską.

 

 

   

 

   

 

Klub Europejski składa podziękowanie Regionalnemu Centrum Informacji Europejskiej

za profesjonalne przygotowanie zajęć oraz ufundowanie nagród dla uczestników konkursów.

 

KONKURS: PYTANIE NA DZIŚ. CYPR.

We wrześniu i październiku sprawdzaliśmy wiedzę o Cyprze, który sprawuje obecnie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

W poniedziałki i środy, na tablicy informacyjnej pojawiały się pytania dotyczące Cypru.

Liczył się refleks i wiedza. Wszyscy uczniowie, którzy jako pierwsi podali prawidłową odpowiedź otrzymali dodatnie punkty z zachowania.

Uczniowie: Dorota Pawlikowska oraz Karol Koprowski zgłosili najwięcej odpowiedzi i otrzymali dodatkowo kalendarz Młodego Europejczyka na rok szkolny 2012/2013.

 

 
 

 

  KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2011/2012  

KONFERENCJA POŚWIĘCONA PREZYDENCJI POLSKI W RADZIE EUROPY

Dnia 16 września 2011r. opiekunka Klubu Europejskiego mgr Jolanta Bartocha wraz z uczennicą Klaudią Koźmińską uczestniczyły w Konferencji poświęconej Prezydencji Polski. Konferencja odbyła się w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

PROGRAM KONFERENCJI:

9.00-10.00 - targi programów europejskich

10.00-10.10 - otwarcie konferencji- p. Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty

   Część I - prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej   

10.10 - 11.00 - prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej- szanse i wyzwania- p. Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego

11.00 - 11.15 - inicjatywy edukacyjne związane z prezydencją - p. Sylwia Kempa, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

11.15 - 11.45 - przerwa, dalsza część targów programów europejskich

 Część II - szkoły i młodzież w Unii Europejskiej - priorytety polskiej prezydencji w sferze edukacji 

11.45 - 13.00 - uczyć się i studiować za granicą - przewodnik praktyczny - p. Dorota Rytwińska, program Erasmus, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji; p. dyrektor Alicja Kołodziej, p. Sebastian Grela, Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach, realizujące program Comenius Wyjazdy Indywidualne Uczniów

13.00 - 14.00 - mobilność międzynarodowa szansą na rozwój osobisty i zawodowy - projekty współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, realizowane przez szkoły woj. Śląskiego z partnerami z krajów Unii Europejskiej i Europy Wschodniej - dyskusja panelowa

 • Leonardo da Vinci - p. Ewa Bartosińska, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu,

 • Comenius - projekt dwustronny - p. Monika Szar, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sosnowcu,

 • Partnerstwo wschodnie - p. dyrektor Wiesław Jakubiec, p. Maciej Gibas, Gimnazjum w Wieprzu,

 • Mabilność indywidualna nauczycieli - p. Hanna Gątkiewicz, p. Jolanta Chabor - Gay - Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu,

 • Asystentura - p. Liliana Myszka, p. Amelie Kuzlik-Foucault, Zespół Szkół Akademickich w Chorzowie.

      

 

 

KONKURS "PAMIĄTKA Z WAKACJI"

10 października 2011 Klub Europejski pod kierunkiem mgr Jolanty Bartochy przeprowadził konkurs 

„Pamiątka z wakacji”

W październiku odbyła się zbiórka pamiątek przywiezionych z wakacji. Zbieraliśmy przedmioty przywiezione z wojaży po Polsce i po świecie.

10 października 2011 r. zorganizowano wystawę, która liczyła 43 eksponatów.

           

Uczniowie poprzez głosowanie wybrali najciekawsze pamiątki.

Wśród eksponatów z Polski największe zainteresowanie wzbudziła płaskorzeźba przedstawiająca scenę z życia górali - oznaczoma literą A (własność – Zuzanna Hankus).

Z pamiątek zagranicznych najbardziej podobał się magnes na lodówkę przedstawiający krajobraz Colorado wykonany z ametystu - oznaczony cyfrą 9 (własność Zuzanna Dadziak).

          

Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy oraz przywieszki do walizki ( idealny upominek dla podróżnika).

Uczestnikom konkursu oraz wszystkim uczniom życzymy ciekawych i owocnych podróży w przyszłości!!!

 

KONKURS "POLSKA W DRODZE DO UNII EUROPEJSKIEJ"

      

25 października 2011 r. Klub Europejski pod kierunkiem mgr Jolanty Bartochy przeprowadził konkurs

„Polska w drodze do Unii Europejskiej”

Był to konkurs testowy sprawdzający wiedzę z historii i okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pytania konkursowe ułożyły uczestniczki projektu edukacyjnego „Europa bez granic. Polska Prezydencja” -Magdalena Reroń, Monika Kowal, Klaudia Szczepara.

Wyniki konkursu:

I miejsce –Mateusz Górka

II miejsce – Marcin Kaczor

III miejsce – Iwo Bielan

Zwycięzcy otrzymują dyplomy oraz 5 z geografii.

Gratulacje!

 

 

WARSZTATY "POLSKA PREZYDENCJA"

13 grudnia 2011 r. z inicjatywy Klubu Europejskiego oraz uczestników Projektu Edukacyjneo "Europa bez granic. Polska Prezydencja" odbyły się zajęcia warsztatowe prowadzone przez panią Agatę Bernacką, przedstawiciela Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. 

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IIID, IIA, IIC.

W ramach zajęć młodzież została zapoznana z następującą tematyką:

 • Historia Unii Europejskiej

 • Instytucje Unii Europejskiej

 • Zasady Prezydencji

 • Polska Prezydencja

Zajęcia składały się z 3 części: wykład, warsztaty, quiz.

Uczniowie, którzy wykazali się największą aktywnością otrzymali gadżety

z symbolami unijnymi.

 

 

Żyjemy w czasach, kiedy zacierają się granicę państwowe, możemy podróżować i zwiedzać świat. Z inicjatywy nauczyciela geografii - pani Jolanty Bartochy oraz doradcy metodycznego - pani Mirosławy Molendy dnia 9 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole I Miejski Konkurs „Atrakcje turystyczne świata. Europa”

Do konkursu przystąpiło 19 uczestników z większości dąbrowskich gimnazjów. Zadania konkursowe obejmowały między innymi rozpoznawanie obiektów turystycznych na podstawie zdjęć i opisów. Uczniowie wykazali się znajomością dorobku kulturowego Europy i Polski. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, mimo że tematyka wykraczała poza materiał programowy z geografii.

 

Oto trzech zwycięzców:

 

I miejsce Michał Laskowski   ( Gimnazjum Nr 4)

II miejsce Patryk Prychodko ( Gimnazjum Nr 1)

III miejsce Jakub Kozłowski   ( Gimnazjum Nr 1)

 

Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy!       

 

Najlepsi uczniowie otrzymali piękne wydania albumowe o tematyce podróżniczej, które ufundował Urząd Miejski. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. Wszyscy uczestnicy na pamiątkę spotkania otrzymali gadżety CIE. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, opiekunom oraz sponsorom, mają również nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu i już dziś zapraszają do udziału w nim w przyszłym roku szkolnym. 

 

        

Żyjemy w czasach, kiedy zacierają się granicę państwowe, możemy podróżować i zwiedzać świat. Z inicjatywy nauczyciela geografii - pani Jolanty Bartochy oraz doradcy metodycznego - pani Mirosławy Molendy dnia 9 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole I Miejski Konkurs „Atrakcje turystyczne świata. Europa”

Do konkursu przystąpiło 19 uczestników z większości dąbrowskich gimnazjów. Zadania konkursowe obejmowały między innymi rozpoznawanie obiektów turystycznych na podstawie zdjęć i opisów. Uczniowie wykazali się znajomością dorobku kulturowego Europy i Polski. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, mimo że tematyka wykraczała poza materiał programowy z geografii.

 

Oto trzech zwycięzców:

 

I miejsce Michał Laskowski   ( Gimnazjum Nr 4)

II miejsce Patryk Prychodko ( Gimnazjum Nr 1)

III miejsce Jakub Kozłowski   ( Gimnazjum Nr 1)

 

Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy!       

 

Najlepsi uczniowie otrzymali piękne wydania albumowe o tematyce podróżniczej, które ufundował Urząd Miejski. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. Wszyscy uczestnicy na pamiątkę spotkania otrzymali gadżety CIE. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, opiekunom oraz sponsorom, mają również nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu i już dziś zapraszają do udziału w nim w przyszłym roku szkolnym. 

 

        

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

KRONIKA DZIAŁAŃ KLUBU EUROPEJSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014