Godziny pracy biblioteki

Piątek – 9.00 – 15.00

Pracownik biblioteki: mgr Mariola Żelazna

Charakterystyka zbiorów

Księgozbiór liczy  ponad 6 tysięcy woluminów.
Biblioteka gromadzi:
    • literaturę popularnonaukową z podziałem na poszczególne dziedziny wiedzy,
    • literaturę piękną dla dzieci i młodzieży w następujących działach:
    • poezja, dramat
    • powieści obyczajowe
    • powieści historyczne
    • powieści przygodowe,
    • powieści fantastyczne
    • Baśnie, podania, legendy
    • regionalizmy – książki, zdjęcia, artykuły dotyczące naszego miasta i regionu
    • literaturę fachową dla nauczycieli
    • Zbiory specjalne – Kasety wideo i płyty CD/DVD do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych
    • Kartoteki tekstowe -  artykuły z czasopism, wycinki prasowe, odbitki ksero, ulotki i fotografie dotyczące wybranego tematu (np. informacje dotyczące patrona szkoły, regionu,  charakterystyki zawodów)
    • Czasopisma dla uczniów:
        ◦ „Biblioteka w Szkole”
        ◦ „Historia do Rzeczy”
        ◦ „Historia w Sieci”
        ◦ „Kumpel”
        ◦ „Młody Technik”
        ◦ „Świerszczyk”
        ◦ „Vita”
        ◦ „Viktor Junior|”
        ◦ „Viktor Gimnazjalista”
        ◦ Inne czasopisma

Biblioteka szkolna jest wypożyczalnią z wydzieloną w jej obrębie czytelnią, gdzie uczniowie mogą korzystać z czasopism oraz księgozbioru podręcznego – tj. encyklopedii, słowników, albumów i innych wydawnictw informacyjnych.

Dlaczego warto czytać?

„Bez tej umiejętności nie można odnieść sukcesu w szkole, a nauka staje się udręką”
                                                                                 Beata Rybczyńska

Zapraszamy uczniów i rodziców do zapoznania się opracowaniem na temat; „Czytajmy bo warto!”.  Powyższy materiał przygotowała Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. J. Lompy w Katowicach – filia Dąbrowa Górnicza.

broszura

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W listopadzie 2016 roku nasza  szkoła zgłosiła swój udział  w programie rządowym, mającym na celu dofinansowanie bibliotek i rozwój czytelnictwa. łożony wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup lektur i książek chętnie czytanych przez dzieci i młodzież.

Zostały zakupione lektury do klasy czwartej, które uczniowie już wypożyczają. Aktualnie uzupełniane są pozostałe lektury, przewidziane do realizacji zgodnie z nową podstawą programową. Równocześnie dokonujemy zakupów nowości wydawniczych, literatury popularnonaukowej oraz książek cieszących się popularnością wśród dzieci i młodzieży. Wspólnie z uczniami, nauczycielami i rodzicami tworzymy listę książek, które mają uatrakcyjnić zbiory biblioteczne. Nadal czekamy na wasze propozycje, które można zgłaszać indywidualnie w bibliotece szkolnej. Zapraszamy również do wypożyczania zakupionych już nowości.

Wydarzenia biblioteczne

W bibliotece jest wolny dostęp do półek. Tutaj  można  odrabiać lekcje, przygotować się do zajęć lub  odpocząć. Bibliotekarz  służy pomocą w wyborze lektury i pomocą w wyszukiwaniu informacji.
Biblioteka szkolna jest pracownią , oferującą uczniom udział w różnego typu wydarzeniach, które motywują do czytania, umożliwiają poznawanie kultury, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy. Oto niektóre z nich:
Kółko biblioteczne
Uczniowie poznają pracę bibliotek, pomagają w różnych pracach  bibliotecznych (np. przy wypożyczeniach, oprawianiu książek), rozwijają  zainteresowania czytelnicze, poszerzają wiedzę na temat książek, uczą się samodzielnego korzystania ze zbiorów i warsztatu informacyjnego bibliotek.

Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila (wolontariat akcyjny Hospicjum Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu)
Wolontariusze działają na rzecz podopiecznych Hospicjum. Są nimi ludzie nieuleczalnie chorzy. Młodzież przygotowuje świąteczne karki dla chorych, organizuje akcje charytatywne na terenie szkoły i w środowisku lokalnym, bierze udział w Marszu Nadziei i innych akcjach organizowanych przez Hospicjum Sosnowieckie.

Wycieczki do różnego typu bibliotek w celu poznania ich działalności, zbiorów i warsztatu informacyjnego oraz  uczestnictwa w innych zajęciach, zgodnie z ofertą bibliotek. Biblioteka szkolna organizuje wyjścia  na ciekawe zajęcia do:
    • Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej
    • Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. J. Lompy w Katowicach
    • Biblioteki Śląskiej w Katowicach
    • Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej
Zajęcia edukacyjne  w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach   - corocznie uczestniczy w zajęciach ok. 50 uczniów.
Lekcje muzealne - zajęcia w Muzeum Śląskim, w Pałacu Dietla w Sosnowcu itp.
Konkursy  - czytelnicze, literackie, fotograficzne.
Projekty edukacyjne dla klas gimnazjalnych.
Zajęcia biblioterapeutyczne - zgodnie z potrzebami szkoły.